Dni Uważności

W dniach 18 i 19 marca 2024 r. nasza szkoła włącza się po raz pierwszy do II Ogólnopolskiego Tygodnia Uważności 18-22.03.2024. Ogólnopolski Tydzień Uważności jest inicjatywą profilaktyczną, która ma na celu wspierać zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży w cyfrowym świecie. Podejmowane działania odnoszą się do problematyki e-uzależnień, korzystania z technologii odpowiedzialnie, higieny cyfrowej, fonoholizmu i ważności relacji rówieśniczych. Kluczowe dla dobrostanu dzieci, młodzieży i dorosłych są relacje międzyludzkie. Do ww. akcji przyłączyli się wszyscy uczniowie i nauczyciele. W tym roku organizatorzy kierowali swoją uważność na oddech. Hasło Tygodnia Uważności brzmi, "Oddech jest super, jest moją siłą". Zasady Dni Uważności były następujące:

Przez dwa dni, czyli 18 i 19 marca nauczyciele:

• nie stawiali ocen,
  • nie zadawali zadań domowych,
  • nie było kartkówek, sprawdzianów i odpowiedzi ustnych,
  • była Uważna Przerwa w trakcie lekcji
  • uczniowie ćwiczyli uważność, oddech
  • były ćwiczenia oddechowe, chwile na wysłuchanie muzyki relaksacyjnej, uważne rozmowy i przygotowane prezentacje multimedialne na dany temat.

Ponadto przez dwa dni wprowadziliśmy zakaz używania telefonów komórkowych przed lekcjami, w czasie przerw i oczywiście na lekcjach.

Podczas przerw na korytarzach szkolnych były przygotowane stoliki z grami planszowymi, puzzlami, kartami, kredkami, kolorowanki. Zależało nam, aby uczniowie wyłączyli telefony a włączyli relacje rówieśnicze. Zorganizowane były atrakcyjne miejsca - strefy bez telefonu: z ważnym hasłem "WYŁĄCZ TELEFON – WŁĄCZ RELACJE".

W czasie przerw pomocny był samorząd szkolny wraz z opiekunem samorządu Pan Waldemar Herłaziński oraz samorządy klasowe, którzy pełnili rolę koordynatorów Dni Uważności i czuwali w wyznaczonych strefach, zapraszali uczniów do stolików, aby spędzić miło przerwę. W bibliotece szkolnej królowała... mafia. Moderatorką gry była Ala, wspierały ją Julia i Lena. Zasady poznali piątoklasiści i siódmoklasiści, a także przygodni obserwatorzy z innych klas. Potem można było bawić się w czasie przerw na korytarzach szkolnych, a nawet zintegrować zespół klasowy w ramach lekcji z wychowawcą. Uczniowie z ochotą grali także w warcaby.

Poprzez Dni Uważności chcieliśmy pokazać uczniom, że w naszej szkole potrafimy rozmawiać, być empatyczni, otwarci na drugiego człowieka i stawiamy na dobre relacje. Żyjemy w świecie, gdzie w centrum uwagi jest zadanie, obowiązek, stawanie się lepszym, osiąganie i dążenie. Chcemy, by w sercu społecznego zainteresowania był CZŁOWIEK, JEGO EMOCJE, POTRZEBY I CIAŁO. Nasza szkoła przeznaczyła tylko dwa dni na akcję z uwagi na projekt, który realizujemy po raz pierwszy. Może w przyszłości uda nam się w porozumieniu z rodzicami przeznaczyć jeden dzień w tygodniu na bycie offline w szkole - bez telefonu.

Organizatorem akcji jest Fundacja Dbam o Mój Zasięg. Patronat honorowy objęli: Rzecznik Praw Dziecka, Budząca się Szkoła, Fundacja Dbam o Mój Zasięg. Szkolnym koordynatorem akcji była Pani Aleksandra Marciniak, pedagog

Artykuł