główna zawartość strony

Czego nie widać, czyli o tym, jak powstaje spektakl...

W roku szkolnym 2018/2019 uczniowie klas ósmych uczestniczyli w zajęciach z zastosowaniem innowacji pedagogicznej, których celem była edukacja teatralna i filmowa. Zajęcia przybierały różne formy. Jedną z nich było poznawanie sztuki na żywo poprzez udział w wycieczkach przedmiotowych do teatru czy kina.

Dnia 17 maja 26-osobowa grupa uczniów uczestniczyła w wycieczce do Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Obejrzeliśmy spektakl Michaela Frayna pt. „Czego nie widać”. Pełna humoru, wywołująca salwy śmiechu wśród widzów sztuka to opowieść o tym, jak powstaje przedstawienie teatralne. Reżyser próbuje za wszelką cenę doprowadzić do końca próbę generalną. Tymczasem okazuje się, że aktorzy potrafią być niezwykle niesforni, nieposłuszni i niezdyscyplinowani. Poza tym pochłonięci własnymi problemami nie mogą skupić się na realizacji spektaklu. I kiedy teatralna katastrofa wisi w powietrzu, okazuje się, że jednak wspólnymi siłami można skutecznie jej zapobiec. Całość trafnie obrazują słowa reżysera: „To jest farsa. To jest teatr. To jest życie!”.

Po obejrzeniu spektaklu i wymianie opinii, wśród uczniów pojawiła się wspólna refleksja. Temat sztuki nie był im obcy, bowiem, uczestnicząc w zajęciach innowacyjnych, sami brali udział w realizacji przedstawień przygotowywanych dla społeczności szkolnej i lokalnej. Wspominali więc wspólne próby, śmieszne sytuacje, wyczekiwanie za kulisami, któremu niejednokrotnie towarzyszyła trema. Od razu więc spostrzegli podobieństwo między tym, co widzieli na scenie Teatru Nowego, a tym, czego sami doświadczyli.

Spektakl „Czego nie widać” stanowił świetne podsumowanie zajęć kreatywnych, był okazją do dobrej zabawy oraz refleksji i wspomnień. Opiekunkami uczniów były panie: p. Dyrektor Anna Banasiak, p. Wicedyrektor Katarzyna Miziołek, p. Urszula Herłazińska, p. Monika Pachlińska.