główna zawartość strony

Był taki dzień

9 listopada 2018 r. był dniem szczególnym dla naszej szkoły. Długo będzie się o nim opowiadać i długo snuć plany, jak podobną uroczystość powtórzyć.

O godzinie 9:00 spotkaliśmy się w sali gimnastycznej, by być świadkami widowiska pt. „Tu wszędzie Polska, tu Ojczyzna”. Historia, muzyka i moda przeplatały się wzajemnie przez ponad godzinę i napawały wszystkich na przemian radością, refleksją i dumą. Gdy artyści opuścili scenę brawom i owacjom nie było końca.

O godzinie 11: 00 na placu przed szkołą zaczęli gromadzić się odświętnie ubrani uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz rodzice. Dokoła łopotały flagi, a dzieciaki karnie ustawiały się w dwuszeregu klasa obok klasy. Po chwili przed frontem naszych uczniów stanęły przedszkolaki, które w kamizelkach odblaskowych przyszły ze swoimi paniami, by wraz z nami świętować. Głowa przy głowie i dorośli, i dzieci czekaliśmy na godzinę 11:11. Wreszcie padła komenda BACZNOŚĆ i z prawie pięciuset gardeł popłynęły radośnie najpiękniejsze z możliwych słów – słowa Mazurka Dąbrowskiego. W ten sposób ustanawialiśmy „Rekord dla Niepodległej”, do bicia którego zaprosiła nas Rada Dzieci i Młodzieży działająca przy Ministrze Edukacji Narodowej. Kiedy wybrzmiały ostatnie dźwięki Hymnu Narodowego wysoko w niebo pofrunęło 300 biało czerwonych balonów. Niosły one wysoko nasz wielki patriotyzm, dumę i miłość do Ojczyzny.

Tak zakończyła się pierwsza część dnia.

Wieczorem o godzinie 18:00 kiedy wieczór zawitał w naszym miasteczku, poranne widowisko zostało raz jeszcze zaprezentowane, lecz tym teraz już dla osób dorosłych. Przy zatłoczonej sali, w bajecznie kolorowych światłach znów popłynęły mądre myśli, dźwięki muzyki z różnych dziesięcioleci i niezwykła moda, która wtedy królowała. Widzowie wpadli w zachwyt, a wykonawcy w euforię. Prawdopodobnie nikt nie spodziewał się, że szkołę można zamienić w najprawdziwszy teatr marzeń. Dwie godziny minęły jak okamgnienie i wszyscy szczęśliwi wracali do domów. Przecież przed nami były jeszcze dwa dni wielkiego świętowania. Błyszczące oczy mieszkańców Krośniewic zdawały się głośno mówić: JAK TO DOBRZE, ŻE URODZIŁAM/ URODZIŁEM SIĘ POLKĄ/ POLAKIEM.

Na niedzielnej, patriotycznej Mszy Świętej o godzinie 12:00 uczniowie z naszego chóru szkolnego wraz ze wszystkimi wiernymi odśpiewali Hymn Państwowy. Ta chwila była zwieńczeniem naszego udziału w uroczystościach związanych z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

 Zdjęcia:

Otwiera zewnętrzny odsyłacz w nowym oknieWidowisko "Tu wszędzie Polska..." dla społeczności szkoły.

Otwiera zewnętrzny odsyłacz w nowym oknieRekord dla Niepodległej.

Otwiera zewnętrzny odsyłacz w nowym oknieWidowisko "Tu wszędzie Polska..." dla Rodziców i zaproszonych gości.

Otwiera zewnętrzny odsyłacz w nowym oknieMsza patriotyczna.