Balladyna – rzecz o ludzkiej namiętności w wystawie tradycyjnej

„Balladyna” Juliusza Słowackiego to dramat, który wielokrotnie był wystawiany na scenach różnych teatrów. Proponowano rozmaite wersje – tradycyjne i nowoczesne. Jedno nie uległo zmianie – przesłanie płynące z utworu. Jego tematem jest walka o władzę ukazana na przykładzie dwóch postaci: despotycznego władcy – Popiela IV i okrutnej Balladyny. Jednocześnie poprzez wprowadzenie elementów fantastycznych i baśniowych dramat ukazuje niepisane, odwieczne prawa moralne, według których dobro zawsze zwycięża nad złem, a zło zostaje ukarane. Ze względu na swą tematykę utwór na stałe wszedł do kanonu lektur szkolnych. Wrocławski Teatr „Artenes” również podjął się zadania wystawienia „Balladyny” w jeszcze innej niż dotychczas odsłonie. Trzymając się wersji tradycyjnej, pokazuje utwór jako baśń, w której romantyczna fantazja przenika i determinuje wydarzenia ze świata realnego. Tę właśnie odsłonę mieli okazję obejrzeć uczniowie klas ósmych naszej szkoły, którzy dnia 2 kwietnia 2019 r. uczestniczyli w wycieczce do Kutnowskiego Domu Kultury. Szczególną uwagę widzów zwróciła wspaniale przygotowana dekoracja sceniczna, która przeniosła wszystkich w bajeczne czasy i miejsca takie jak: okolice jeziora Gopła, chata Pustelnika, chata ubogiej wdowy, czy komnaty w zamku Kirkora. Ciekawym rozwiązaniem było także zastosowanie multimediów w scenach, w których pojawiały się duszki leśne – Skierka i Chochlik. Nie sposób pominąć również gry aktorów, którzy z prawdziwym zaangażowaniem wcielili się w swoje role, co też zostało nagrodzone ogromnymi brawami. Każdy taki spektakl to również nowe doświadczenia i bogactwo wskazówek związanych z zachowaniem aktora na scenie. Wiedzę taką szczególnie chłoną uczniowie, którzy sami próbują swoich sił, podejmując się odegrania ról w przedstawieniach szkolnego koła teatralnego. Spektakl „Balladyna” był również ciekawą formą powtórki przed egzaminem ósmoklasisty. Wycieczkę zorganizowały nauczycielki języka polskiego – p. Urszula Herłazińska i p. Monika Pachlińska w ramach realizacji podstawy programowej z języka polskiego oraz zajęć innowacyjnych.

mde