NARODOWE CZYTANIE „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza

Narodowe Czytanie to coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą. Akcja ta organizowana jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od 2012 r. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adam Mickiewicza.

Lekturą tegorocznego Narodowego Czytania były Ballady i romanse Adama Mickiewicza, które ukazały się w 1822 roku, dając początek polskiemu romantyzmowi. Z okazji 200. rocznicy tego doniosłego wydarzenia Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego. W ramach obchodów Ballady i romanse były prezentowane w całym kraju podczas kolejnej edycji Akcji Narodowego Czytania.

Tradycją lat ubiegłych Szkoła Podstawowa nr 1 w Krośniewicach włączyła się w organizację tegorocznej edycji. W dniu 3 września 2022 r. na skwerze miejskim uczniowie naszej szkoły zaprezentowali wybrane utwory ze zbioru Ballady i romanse. Wśród nich znalazły się tytuły: To lubię, Romantyczność, Świtezianka, Pani Twardowska, Rybka i Powrót taty. Przed występem młodzieży utwór pt. Do Przyjaciół zaprezentowała słuchaczom Pani Burmistrz Katarzyna Erdman.

Młodzież naszej szkoły z dużą dozą emocji i zaangażowania przedstawiła zebranym niezwykły świat ballad Adama Mickiewicza pełen tajemniczych postaci i niesamowitych wydarzeń.

W Narodowym Czytaniu 2022 udział wzięli:

• Mateusz Borkowski
  • Martyna Stańczuk
  • Ignacy Walczak
  • Julia Kopańska
  • Dawid Dolat
  • Stanisław Ostrowski
  • Kacper Buczkowski
  • Mateusz Górski
  • Bartosz Jędrzejczak
  • Jakub Jóźwiak
  • Maciej Kowalski
  • Sofiya Kryukova
  • Dawid Sierocki
  • Alicja Sowińska
  • Jakub Śliwiński
  • Łucja Waszkiewicz

W roli narratorów wystąpili: Malwina Włodarczyk i Dominik Antoniewicz.

Twórczość naszego narodowego wieszcza zajmuje stałe miejsce w kanonie wielkich dzieł. Kolejne pokolenia Polaków uczą się wrażliwości, poczucia piękna, tradycji narodowej i patriotyzmu ze strof jego poezji. Zachęcamy więc do lektury pozostałych utworów.

Bardzo dziękujemy wszystkim biorącym udział w tej niecodziennej literackiej przygodzie. Na kolejne Narodowe Czytanie zapraszamy już za rok.