NARODOWE CZYTANIE Moralności pani Dulskiej

W 2012 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski postanowił zainicjować ogólnopolską Akcję Narodowe Czytanie Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Głównym celem Narodowego Czytania jest promocja czytelnictwa, jako podstawowej formy kontaktu z kulturą, propagowanie dzieł polskiej literatury oraz wzmacnianie kulturowej i narodowej wspólnoty Polaków, poprzez dobór kanonicznych utworów oraz ich prezentację w atrakcyjnej oprawie artystycznej.

Tradycją lat ubiegłych nasza szkoła włączyła się w organizację dziesiątej, jubileuszowej edycji tej ogólnopolskiej akcji. W dniu 4 września 2021 roku na miejskim skwerze uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Krośniewicach przybliżyli lokalnej publiczności jeden z najbardziej znanych dramatów Gabrieli Zapolskiej pt. Moralność pani Dulskiej. Przed odczytaniem wybranych scen przez młodzież Pani Burmistrz Katarzyna Erdman przypomniała słuchaczom krótką biografię wyżej wspomnianej pisarki. Młodzi lektorzy bardzo dojrzale i z wielkim zaangażowaniem wcielili się w role bohaterów dramatu – zakłamanej mieszczańskiej matrony, zahukanego męża, rozpustnego syna, kuzynki „kobiety wyzwolonej” oraz córek pensjonarek – jednej potulnej, zaś drugiej ciekawej grzechów rodziny.

W Narodowym Czytaniu udział wzięli:

- w roli Anieli Dulskiej – Katarzyna Hyzopska,

- w roli Felicjana Dulskiego – Kacper Skrzydlak,

- w roli Zbyszka Dulskiego – Jan Krajewski,

- w roli Hesi – Julia Kołodziejczak,

- w roli Meli – Julia Baranowska,

- w roli Hanki – Hanna Ostrowska,

- w roli Juliasiewiczowej Amelia Janikula,

- w roli Lokatorki - Malwina Włodarczyk,

- w roli Tadrachowej – Oliwia Wlazińska.

W roli prowadzących wystąpili: Kamila Śliwińska i Miłosz Moruzgała.

Inicjatywa wspólnego czytania i słuchania narodowych dzieł służy wdrażaniu młodych ludzi do czytania i podtrzymywania zainteresowań polską literaturą. Czytanie bowiem rozwija naszą wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, a także inspiruje i uspokaja. Zatem śmiało możemy powtórzyć za Józefem Ignacym Krasickim: Czytajmy, bo czytanie jest drugim życiem.